Suspenzija carina šansa za industriju

Bez autora
Jul 24 2025

Privremena suspenzija i smanjenje carinske stope na 72 proizvoda, mahom uvoznih sirovina za tekstilnu, obućarsku, metalsku i prehrambenu industriju, olakšaće poslovanje domaćim firmama, koje će, kažu privrednici, moći jeftinije da nabave neophodan repromaterijal, što je posebno važno za preduzeća orijentisana na izvoz.

Ove mjere odnose se na sirovine i materijale koji se ne proizvode u BiH u dovoljnim količinama ili dovoljnog kvaliteta, a ključni su za proizvodnju, i obuhvataju prvenstveno kožarsku, obućarsku i metaloprerađivačku industriju, ali i druge izvozno orijentisane sektore. O sudbini prijedloga ove odluke, koja bi na snazi trebalo da bude do kraja iduće godine, odlučiće Savjet ministara BiH. Dokument je skrojilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, s ciljem sniženja troškova i jačanja konkurentnosti domaćih firmi, posebno u kontekstu novih ekoloških propisa EU.

Predsjednik Privredne komore RS Goran Račić ocijenio je da ova mjera znatno olakšava poslovanje privrednicima koji repromaterijal nabavljaju upravo sa tržišta EU.

- Da nema takvih odluka, naši proizvođači bili bi manje konkurentni, a u nekim slučajevima bili bi prisiljeni da odustanu od pojedinih ugovora, jer ne bi mogli ponuditi prihvatljive cijene u odnosu na konkurenciju u zemljama EU - rekao je Račić.

On je naglasio da Privredna komora u potpunosti podržava ovu odluku i aktivno učestvuje u predlaganju tarifnih grupa i proizvoda koji ulaze u okvir mjera.

- Naredne godine, kada odluka bude u završnoj fazi, predložićemo novi set mjera koji ćemo uputiti resornom ministarstvu. Važno je da ovakve mjere ostanu na snazi da bismo zadržali postojeći nivo konkurentnosti na EU tržištu - dodao je Račić, naglasivši da najveću korist trenutno imaju kožarsko-obućarska i metalna industrija, ali i cjelokupni prerađivački sektor.

Tehnički direktor banjalučke fabrike obuće "Bema" Marinko Umičević smatra da bi carinske stope na uvoz repromaterijala u obućarskoj industriji trebalo u potpunosti ukinuti.

- Niko u BiH ne proizvodi ništa za obućare, pa ni u regionu. Sve moramo uvoziti. Parcijalne suspenzije carina donekle pomažu, ali više našim stranim partnerima nego nama - istakao je Umičević.

On je naveo da je carina na đonove nekada iznosila i do 15 odsto, dok je sada tri odsto, ali i to, kaže, predstavlja nepotreban trošak.

- U cijeloj Srpskoj samo jedna firma proizvodi pertle, a Srbija tek nešto malo đonova. Zato bi ukidanje svih carinskih stopa bilo najbolje rješenje - naglasio je Umičević.

Sa stanovišta metalne industrije, privremena suspenzija carina takođe je, kako je istakao v. d sekretara Granskog udruženja metalurgije i prerade metala u Privrednoj komori RS Boško Borojević, značajan korak.

- Ova mjera će smanjiti troškove proizvodnje, poboljšati kapacitete domaćih firmi i podstaći rast cijelog sektora. Očekujemo i pozitivan efekat na ekonomiju u cjelini - rekao je Borojević.

Prema njegovim riječima, domaće firme, naročito one koje izvoze u Njemačku, Italiju i Austriju, imaće posebnu korist s obzirom na to da uskoro stupa na snagu CBAM direktiva Evropske unije, koja će dodatno finansijski opteretiti metalni sektor.

- Upravo zbog novih EU propisa, ova odluka o suspenziji carina je pravovremena i veoma važna za opstanak i razvoj naše privrede - kazao je Borojević.

Temu

Marinko Umičević je istakao da se malo koja obućarska firma u BiH bavi domaćom proizvodnjom. "Bema" je, tvrdi, pokušala da razvije vlastiti program i pokrene proizvodnju za domaće tržište, u čemu nažalost nije uspjela. Kao glavni razlog naveo je konkurenciju jeftine uvozne obuće koja preko internet platformi lako dolazi do kupaca.

 - Ljudi danas masovno kupuju obuću sa platformi kao što je "Temu", gdje cipele prodaju po cijeni od pet maraka. Sa takvim cijenama mi ne možemo i ne želimo da se takmičimo, jer domaća proizvodnja ima daleko veće troškove - rekao je on.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik